Miedzioryt wykonany we Wrocławiu przez śląskiego sztycharza Bartłomieja Strachowskiego (zm. 1759) przedstawia ksienię Mortęską trzymającą otwartą księgę ustaw zakonu. Prawe oko portretowanej jest niewidzące. W obłokach unosi się gołębica, od której biegnie napis: M. Naylepszą cząstkę obrała. Rysunek do sztychu, jak wynika z sygnatury, sporządził Marcin Remela, malarz działający około połowy XVIII w. w Kcyni, Koronowie i Toruniu. Rycina ilustruje druk Stanisława Brzechfy Nayprzewielebniejsza w Bogu Panna Magdalena Mortęska Xieni Chełmińska, wydany w Poznaniu w 1747 r.
Magdalena Mortęska od razu po śmierci została otoczona kultem jako świątobliwa.
- Jezuita o. Brzechwa napisał żywot przeznaczony wyraźnie do przygotowania procesu beatyfikacyjnego.
- Wszędzie wieszano portrety fundatorki lub sprawiano nowe, malowane z domysłu, gdy dawne zaginęły – najstarszy z XVII wieku pochodzący z kościoła w Młyńcu.
- Nie istniejący dziś Modlitewnik Panien Benedyktynek, który opisał ks. Pobłocki, zawierał modlitwy i litanie ku czci Mortęskiej. Modlono się do niej w pokusach, szczególnie zaś, gdy chodziło o poznanie ukrytych grzechów.
- Z czasem powstawały modlitwy i litanie ku czci Matki Mortęskiej.
Ku jej czci ułożono specjalny hymn jej poświęcony. Nie udało się jeszcze zidentyfikować autorki, ani czasu jego powstania. Oto odnaleziony tekst:
Matko Mortęska, Matko ukochana
W godowych szatach wybranej dziewicy
Pełna miłości służebnico Pana
O szczepie płodny w Chrystusa winnicy
Po całej Polsce szczep Twój się rozplenił
Przechodząc w dziejach zmiennych ciężkie losy
I tu nad morzem klasztor się czerwieni
Gdzie głos Twych córek hymny śle w niebiosy
Na swój Żarnowiec rzuć błogie wejrzenie
By w nim nie zmilkły hymny Bożej chwały
Niech nas ominą czarnej chmury cienie
Aby w nim dojrzał owoc doskonały.
Z wielką ufnością do Ciebie idziemy
Przed tronem Stwórcy stań w naszej obronie
My Twoje córki sercem to czujemy,
Że Bóg świętością ozdobił Twe skronie.
- 5 lutego 2015r. – biskup toruński Andrzej Suski wydał imprimatur do specjalnej modlitwy o łaski za jej wstawiennictwem. Został wydany obrazek z jej krótkim życiorysem oraz z modlitwą o łaski za jej przyczyną. Oto jej tekst:
Boże, Ty obdarzyłeś służebnicę Twoją Magdalenę Mortęską licznymi łaskami, tak, że podczas swego ziemskiego życia jaśniała pięknością swej duszy jak promień świetlany pośród błędów wiary, pociągając swym przykładem wiele dusz do Boga.
Wysłuchaj nasze pokorne błagania, które do Ciebie zanosimy, prosząc, abyś ponownie raczył objawić światu świętość jej życia. Spraw, aby dzisiaj jej wstawiennictwo, jak niegdyś ziemska gorliwość o chwałę Bożą i zbawienie ludzi, wyjednało nam łaskę (…) i doprowadziło do poznania prawdy, i osiągnięcia szczęścia wiecznego. Amen.
- Od 2016r. w obu lubawskich parafiach tj. w Sanktuarium Matki Boskiej Lipskiej należącego do parafii pw. św. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny w Lubawie oraz w parafii pw. św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła w Lubawie znajdują się obrazy upamiętniające Matkę Mortęską.
Fotografie: p. Mariana Żuchowskiego, portal e-lubawa
- 3 lipca 2016 roku bp Andrzej Suski i bp Józef Szamocki dokonali poświęcenia kaplicy i dzwonu znajdujących się na terenie majątku w Mortęgach, gdzie dojrzewało powołanie zakonne ksieni Magdaleny Mortęskiej. Obecnie właścicielami miejsca są Alina i Jan Szynakowie, którzy biorą czynny udział w szerzeniu kultu ksieni Magdaleny.
Fotografie: p. Mariana Żuchowskiego, portal e-lubawa
- Dnia 9 maja 2018 r. w Czarżu odbyła się piękna i wzniosła uroczystość nadania Szkole Podstawowej imienia MAGDALENY MORTĘSKIEJ i przekazania sztandaru. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w kościele w Czarżu, następnie odbył się przemarsz z poświęconym sztandarem do szkoły, gdzie odbyła się uroczysta akademia.
Fotografie: ZS Czarże.
- Dnia 1 lutego 2023r., startuje strona poświęcona Służebnicy Bożej Magdaleny Mortęskiej.
Podziel się.!