Dnia 14 września 2021 r. proces beatyfikacyjny Matki Magdaleny Mortęskiej na szczeblu diecezjalnym dobiegł końca. Uroczystość zamknięcia tego procesu rozpoczęła się już dzień wcześniej w naszym klasztorze w związku z tym, iż doczesne szczątki tej benedyktyńskiej Ksieni spoczywają w krypcie naszego kościoła. W latach 1483-1821 zespół klasztorny należał właśnie do Benedyktynek i to tu zmarła Matka Mortęska, wybitna reformatorka życia zakonnego.
Siostry Benedyktynki przybyły na tą uroczystość z 6 klasztorów polskich, między innymi z odległego Przemyśla, czy bliższego Żarnowca. Wśród przybyłych była słynna Matka Małgorzata Borkowska, członkini Komisji Historycznej ds. Beatyfikacji Ksieni Mortęskiej. Siostrom towarzyszyli ich dobrodzieje i osoby zaprzyjaźnione.
O 18.00 w naszym kościele Siostry Benedyktynki poprowadziły monastyczne nieszpory w języku łacińskim. Wielkie wrażenie robił śpiew nieszporów według chorału gregoriańskiego. Po nieszporach mogliśmy posłuchać krótkiego programu o życiu Matki Mortęskiej w wykonaniu Sióstr Benedyktynek i modlić się o jej wstawiennictwo. Obejrzeliśmy także film związany z jej osobą. Ostatnim wspólnym punktem tego dnia była kolacja przy szwedzkim stole, która była okazją do serdecznych rozmów i poznania nieco życia monastycznego.
Następnego dnia już od rana rozbrzmiały w kościele piękne głosy Sióstr Benedyktynek, które śpiewały Jutrznię. Później Siostry w skupieniu modliły się krypcie Ksieni Mortęskiej oraz zwiedzały nasz skarbiec, gdzie została szczególnie wyeksponowana kronika z czasów Matki Mortęskiej.
O godz. 11.00 w chełmińskiej Farze odbyła się sesja zamykająca diecezjalny etap procesu, podczas której słowo wygłosił bp Wiesław Śmigiel. W samo południe uczestniczyliśmy w Mszy św. Pod przewodnictwem abp Tadeusza Wojdy, Metropolity Gdańskiego, zaś homilię wygłosił abp senior Edward Piszcz.
Na zakończenie dla chętnych była możliwość zwiedzania naszego klasztornego muzeum oraz krypty Matki Magdaleny Mortęskiej.
Podziel się.!